Информационна кампания за раковите образувания, наречени невроендокринни тумори, и нуждата от навременното им откриване, диагностициране и лечение, поде Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания по повод 10 ноември – Световен ден за информираност за невроендокринните тумори. Идеята е да се алармира за болест, която трудно се диагностицира. Най-скорошният пример е Стийв Джобс, който, макар и един от най-влиятелните хора в света, не успя да се пребори с невроендокринния тумор, поразил го като рак на панкреаса.
В рамките на кампанията в кафе-ресторантите на Сити Клиник Онкологичен център, на болница “Токуда”, в Sofia Mall и в клуб Fargo в Пловдив, клиентите ще получат поръчаните от тях топли напитки в чаши с логото на кампанията и призив да се изследват, ако имат притеснения или симптоми, за които нямат обяснение. Плакати и подложки за табли за хранене също комуникират посланието. Зебрата е символ на кампанията.
Целта на инициативата е за поредна година да предупреди пациентите за съществуването на невроендокринните тумори, които се развиват в различен вид раково заболяване чрез клетки от ендокринната система и са трудно разпознавани все още в цял свят. Над 50% от пациентите с тази болест са неправилно диагностицирани и първоначално лекувани от погрешно заболяване за среден период от 3 до 7 години.
Невроендокринните тумори са злокачествено заболяване, което често се пропуска от лекарите, защото е трудно разпознаваемо. Те могат да поразят органите в цялото тяло, като най-често заболява гръдният кош – в 27 процента от случаите, следван от червата и панкреаса. Причината за появата на невроендокринните тумори не е известна. За болестта няма превенция и профилактика. Не съществува и специфика на протичането й. Единствените проявления, по които тя може да се познае, са внезапното пламване и изчервяване на кожата, които нямат друго обяснение. Най-често боледуват хората на средна възраст – между 45 и 60 години. Ключовите звена, при които се печели или губи битката при поява на този вид тумори, са два – биопсия, която се прави у нас, и образни изследвания чрез натрупване на специфични вещества. Ранният стадий на болестта се лекува хирургично, а напредналият – с лекарствени средства. Медикаментите се осигуряват на българските пациенти.
Ако и вие пиете кафе в чашата със зебрата днес, отбележете това, като сложите хаштаг #letstalkaboutnets
Нека светът разбере, че вие сте част от голямото семейство, което популяризира необходимостта от знание за тази трудно откриваема група тумори!