Постижения
Застъпничество за благосъстоянието на пациентите с онкологични заболявания
-
Всяка година подкрепяме над 1500 пациента според заявените от тях потребности – навигация, лична асистенция, психологическа и социална помощ.
-
Оказахме съдействие за навременното снабдяване с лекарства на всеки пациент, информирал ни за труден достъп в годините, в които битката за лекарствата беше лична за всеки пациент (2005 – 2008).
-
Организирахме и проведохме в София East European Cancer Patient Forum (2008). В резултат на това Народното събрание прие Декларация за приоретизирането на политики, свързани с подобряването на грижите за пациенти с рак.
-
Повлияхме чувствително за увеличаването на финансовия ресурс, заделян от държавата за лечение на рак с 30 000 000 лв. (2008) Днес средствата, инвестирани в лечението и контрола на онкологичните заболявания са още повече.
-
Работихме за това всички лекарства за онкоболни да бъдат реимбурсирани и заплащани от НЗОК.
-
Проведохме проучване за ресурсите на държавата в организираната онкологична помощ и съдействахме за подобряване на състоянието им (2006).
-
Работихме активно за създаване на Национален план за борба с рака (2008-2023). Добавихме немедицинската грижа и навигацията в приетия Национален план за борба с рака (2023).
-
Създадохме и поддържаме постоянно партньорство с научни медицински дружества и професионалните организации в сферата на здравеопазването, с които провеждаме експертни и общностни дебати, които да повишат качеството на медицинската помощ и грижата.
-
Проведохме различни информационни кампании, пациентски форуми и обществени събития, насочени към превенцията на рака на дебелото черво, белия дроб, гърдата и др.
Инвестиция в отношенията между лекар и пациент за по-добри резултати от грижата
-
Проучихме важни за пациентите, но неглижирани процеси в системата на здравеопазването, като ефективността на диалога между лекар и пациент.
-
Предложихме програми и проведохме обучения на медицински специалисти, свързани с психологическите аспекти при общуването с пациентите и техните близки (2009-2023).
Качество на живот
-
Първи въведохме работата с психолози (2005) и подпомогнахме създаването на БАПО – Българската асоциация по психоонкология (2013).
-
Инициирахме създаването от експерти на Програмата за комплексна рехабилитация „ВИКТОРИЯ“, както й въвеждането й в рамката грижи на национално ниво. В резултат програмата вече 10 години се финансира от бюджета на Министерството на здравеопазването и осигурява достъп на над 1500 пациентки годишно.
-
Създадохме Стандарт за немедицинска грижа за пациенти с рак, който официално постави психолозите в мултидисциплинарните екипи, лекуващи рак (2010).
-
Реализирахме заедно със Столичен Общински съвет въвеждането на психологическа грижа в пет общински болници (2023)
-
Популяризирахме експертносъздадени стратегии за оцеляване (2007–2010).
-
Благодарение на активното ни членство в редица международни организации, проучихме добрите световни практики за грижа за пациенти с рак и ги адаптирахме за българските пациенти (2005-2023). Сред тях е концепцията за пациентският навигатор в онкологията.